W ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od początku 2020 roku, zaszło wiele zmian, także w trendach wnętrzarskich. W związku z częstym przebywaniem wielu osób w mieszkaniach czy domach kuchnie stały się niezbędną przestrzenią życiową, w której nie tylko gotujemy, lecz wspólnie spędzamy czas. Stan mebli, ich funkcjonalność, wygląd i styl odpowiadający użytkownikom jest kluczem do tego, by kuchnia sprawiała wrażenie pomieszczenia, w którym chce się przebywać. Odpowiednie wyposażenie kuchni wpływa na sprawne przyrządzanie posiłków, a także może poprawić samopoczucie. Jak zatem urządzić kuchnię, aby nie tylko była praktyczna, lecz również cieszyła oko?

Więcej szlachetnych kolorów, mniej bieli

Co dotychczas było modne w kuchni? Tak jak w większości pomieszczeń, również tutaj królowała biel. Często decydowano się nie tylko na białe meble, lecz także malowano ściany lub wybierano kafelki w tym kolorze. Dzięki temu przestrzeń w kuchni sprawiała wrażenie sterylnej, czystej i przede wszystkim — jasnej. Pomimo że biel nadal można wykorzystywać w urządzaniu przyszłej kuchni, to jednak jeśli chcemy nadążyć nieco za trendami, warto postawić na modniejsze kolory.

Jeśli chodzi o kolor mebli, można zdecydować się na wiele wariantów, które wpisują się w nadchodzące trendy. Główne barwy idą w stronę tych naturalnych, lecz o wiele ciemniejszych niż dotąd. Czerń, szmaragd i inne odcienie przygaszonej zieleni, granaty, ewentualnie brudne pastele bądź szarości to wiodące prym odcienie, które idealnie wpisują się w ideę nowoczesnej kuchni. Równocześnie nadal modne będą połączenia bieli z tego typu odcieniami, jednak dominować powinny wyżej wymienione kolory. Można też zdecydować się na białe meble, a postawić na zmianę koloru otoczenia. Malowanie kafelków specjalną farbą lub wymiana dodatków powinny chociaż trochę pomóc w odświeżeniu kuchennej przestrzeni. Warto zastanowić się nad przygaszonymi lub pastelowymi odcieniami zieleni czy niebieskiego. Również szarości są pożądane w kuchni na najbliższe lata — jeśli takie nowinki wpisują się w nasze gusta, warto zdecydować się na radykalne zmiany w kuchni!

Pomimo że blaty wykonane z drewna egzotycznego oraz dębowego są już popularne od kilku dobrych lat, to nadal można wykorzystać je do wykończenia kuchennych mebli. Jeśli jednak nie chcemy drewnianego motywu w kuchni, najmodniejszym wyborem byłby marmur — wraca on do łask ze względu na elegancki wygląd. Jednak nie wykazuje on wysokiej trwałości na uszkodzenia, ponieważ łatwo się ściera i zarysowuje. Skała ta również charakteryzuje się wysokim stopniem nasiąkliwości, co grozi łatwym odbarwieniem się jej powierzchni, a w kuchni o to nietrudno. Aby uniknąć takich problemów, warto zdecydować się na blaty drewniane lub wykonane ze spieków, potrafiące doskonale imitować marmur. Z tych materiałów można uzyskać również efekt blatu betonowego, który pasuje do kuchni nieco bardziej industrialnych. Takie blaty są o wiele wytrzymalsze od kamiennych, a równocześnie tańsze. W wersji budżetowej dobrze sprawdzają się także blaty laminowane — wyglądają równie dobrze oraz posiadają odpowiednie właściwości pożądane wśród kuchennych powierzchni.

kuchnia z niebieskimi szafkami

Wymiana półek, uchwytów, baterii?

Dobrym ruchem jest również wymiana uchwytów do szafek kuchennych — obecnie coraz modniejsze są te dekoracyjne i połyskujące na złoto. Z takimi elementami idealnie współgrają wcześniej wspomniane marmury lub ich imitacje oraz ciemne kolory szafek. Warto postawić również na dodatkową zieleń — mogą być to rośliny ozdobne bądź zioła oraz eleganckie lub nowoczesne dodatki i elementy wyposażenia. Coraz częściej spotyka się także otwartą zabudowę w kuchni, a więc widoczne szafki i odsłonięte półki. Jest to luźne nawiązanie do holenderskiego stylu. Z jednej strony takie półki są wygodniejsze — szybciej odkłada się naczynia i po nie sięga. Równocześnie talerze czy kubki mogą stanowić także ozdobę kuchni. Jednak niektórym taka koncepcja może się nie podobać ze względu na trudniejszy do osiągnięcia porządek. Dlatego należy pamiętać, że każde pomieszczenie przystosowuje się przede wszystkim do siebie jak i innych domowników, a nie jedynie do mody.

Praktycznym trendem są także coraz częściej oferowane przez producentów baterie bezdotykowe. Jest to idealne wsparcie dla małych dzieci czy osób starszych, ponieważ nie ma wtedy potrzeby samodzielnego odkręcania wody. Co równie ważne, takie baterie to po prostu wygoda i sposób na oszczędność — korzystamy z niej tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebna. Z tego powodu warto zainstalować tego typu udogodnienie, ponieważ konieczność oszczędzania wody to nie tylko zachowane pieniądze, lecz również dbanie o planetę.

Z powodu naszej niemalże ciągłej obecności w domach zauważyliśmy, że kuchnia powinna wręcz spełniać niektóre cechy pokoju dziennego. Prawidłowo rozmieszczone szafki, stonowane kolory, dodatkowe rośliny czy ozdobny zegar na ścianie — to wszystko sprawi, że takiej kuchni nie będzie chciało się opuszczać. Komfort i wygoda, jak również praktyczne rozwiązania są równie ważne, co wrażenia estetyczne — w funkcjonalnej i modnej kuchni z większą chęcią i satysfakcją przygotowuje się posiłki oraz spędza czas z najbliższymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *