Kuchnia to niezbędna przestrzeń w każdym mieszkaniu czy domu. Obojętnie czy jest to osobne pomieszczenie, czy strefa otwarta, zawsze powinna umożliwiać jak najbardziej komfortowe przygotowywanie posiłków. Do tego potrzeba nie tylko sprzętu, takiego jak płyta grzewcza, piekarnik czy lodówka, lecz również wiele naczyń, narzędzi czy urządzeń pomocnych w czasie gotowania. Gdzie to wszystko zmieścić, jeśli szafki nie są tak pojemne jak nam się wcześniej wydawało? W takiej sytuacji wyjściem może być wysoka zabudowa. Czym dokładnie jest i czy warto zdecydować się na tego typu aranżację?
Kiedy warto się na nią zdecydować?
Wysoka zabudowa niektórym przywodzi na myśl meblościankę i po części mają oni rację. Dobrze skomponowana, wyższa zabudowa kuchenna tworzy jednolity zestaw mebli, które w pełni wykorzystują przestrzeń przed ścianą. Znacząco się zatem różni od tej standardowej, w której mamy najczęściej szafki stojące z blatem roboczym oraz pojedyncze szafki wiszące. Co najważniejsze kuchnia z taką zabudową może pełnić funkcję spiżarni, na którą często nie znajduje się miejsca w mieszkaniu.
W jakich okolicznościach warto zatem zdecydować się na tego rodzaju umeblowanie pomieszczenia kuchennego? Przede wszystkim jest to idealna opcja dla wnętrz z wysokim sufitem. Niektórzy uważają wysokie sufity za wadę, ponieważ meble produkowane masowo zawsze będą za niskie do tego rodzaju pomieszczeń. Jednak z drugiej strony można wykorzystać dodatkową przestrzeń na nadprogramowe szafki. Jest to wręcz idealna sytuacja, jeśli kuchnia ma niewielki metraż. Dzięki rezerwie w postaci kolejnego poziomu półek kuchnia będzie funkcjonalna i pojemna.
A co z małą kuchnią?
Nawet w przypadku kuchni o niewielkich wymiarach oraz z niskim sufitem wysoka zabudowa jest świetnym rozwiązaniem. W takim przypadku można zlecić projekt szafek idealnie skrojonych do konkretnego wnętrza. Czasami kilka dodatkowych szafek pozwala łatwiej zorganizować miejsce w kuchni, a właśnie tego najbardziej potrzeba podczas gotowania. Wybierając wysoką zabudowę, wykorzystujemy więc całą dostępną nam przestrzeń. Co istotne, w przypadku zdecydowania się na taki układ należy zawsze mieć pod ręką składane, stabilne schodki. W przypadku potrzeby skorzystania z naczyń bądź przyrządów schowanych w górnych szafkach będziemy w stanie je szybko wyciągnąć.

Warto zauważyć, że w przypadku niezdecydowania się na wysoką zabudowę, z czasem można tego żałować. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na większą częstotliwość sprzątania górnej powierzchni szafek. W przypadku ścisłej, wysokiej zabudowy łatwiej jest ograniczyć dostęp kurzu czy pary wodnej do górnych powierzchni. Dodatkowo, w przypadku pozostawienia wolnej przestrzeni, niektórzy mimowolnie odkładają tam rzeczy rzadko używane. W ten sposób nie są one chronione przed kurzem i zanieczyszczeniami z zewnątrz, dlatego może to wpłynąć na ich nieprawidłowe działanie czy estetykę. Co równie ważne, czyszczenie wolnostojących przedmiotów potrafi być czasochłonne i frustrujące.
Dlatego nawet jeśli nie ma się dużych potrzeb jeśli chodzi o przechowywanie, warto rozpatrzyć wysoką zabudowę ze względu na przyszłe, potencjalnie zakupione przedmioty. Oczywiście nikt nie powinien zakładać, że nagle przeobrazi się w konsumpcjonistę, jednak przestrzeń w kuchni jest na tyle istotna, że lepiej przewidywać zwiększenie zapotrzebowania na nią.
Walory estetyczne
Dodatkowym atutem wysokiej zabudowy jest to, że daje możliwość stworzenia jednolitej kompozycji wnętrza kuchni. Dzięki zbudowanej, wysokiej ścianie stworzonej za pomocą szafek można odnieść wrażenie porządku i czystości. Natomiast szafki w takim rozmieszczeniu często tworzą zwarte, proste bloki, co wpływa na dość monotonny wygląd. Z tego względu warto postawić na fronty w nietypowych kolorach lub ozdobne uchwyty. Pozwoli to stworzyć niepowtarzalnie wyglądającą kuchnię, spersonalizowaną pod względem wymiarów i stylu.
Z wysoką zabudową w kuchni również bardzo dobrze komponują się wszelkiego rodzaju słupki kuchenne czy zabudowane lodówki. Wtedy wcześniej wspomniana kompozycja staje się jeszcze bardziej kompletna, tworząc zestaw pasujących do siebie elementów. W takim przypadku kuchnia może być wręcz ozdobą domu, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce warto przeznaczyć na stolik i krzesła. W takiej sytuacji przestrzeń kuchenna będzie jeszcze bardziej wszechstronna i praktyczna.
Jest wiele powodów, dla których warto wybrać wysoką zabudowę. Teoretycznie każda osoba, której zależy na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, powinna zdecydować się na taki krok. Należy pamiętać więc, że im więcej miejsca można wygospodarować w kuchni, tym lepiej dla jej użytkowników. Przestronna i praktycznie urządzona kuchnia to priorytet dla każdego, kto z niej korzysta, a wysoka zabudowa pozwala na osiągnięcie takich cech tego pomieszczenia.