Aranżacja pomieszczeń ulega nieustannym zmianom. O ile wcześniej nie mówiło się o tzw. otwartych kuchniach, o tyle obecnie w większości mieszkań lub domów można zauważyć tego rodzaju rozwiązanie. Wynika to z popularnych standardów architektonicznych, które przewidują coraz bardziej otwarte przestrzenie w projektowanych domach czy mieszkaniach. Jest to nowoczesne podejście, które ma wielu zwolenników, jednak czy każdemu odpowiada taki model wnętrz? Warto rozpatrzyć wszelkie wady i zalety otwartej kuchni i przeanalizować, czy takie rozwiązanie jest dla nas odpowiednie.
Za zamkniętymi drzwiami
Kuchnie zamknięte nie zawsze są pozytywnie oceniane, ponieważ nie dla każdego rozgraniczenie kuchni od pokoju dziennego wydaje się korzystne. Przykładowo, rodzic opiekujący się dziećmi bawiącymi się w salonie i równocześnie szykujący posiłki, może nie być zadowolony z takiego rozwiązania, bowiem ogranicza ono jego możliwości kontroli nad tym, co dzieje się z pociechami za ścianą.
Równocześnie w przypadku kuchni zamkniętych za wadę można uznać większą ciasnotę. Ściana zmniejsza optycznie pomieszczenie. Dodatkowo blokuje światło dzienne, pochodzące z salonu bądź jadalni obok, które potencjalnie mogłoby rozjaśnić kuchnię.
Plusem zamkniętych pomieszczeń może być jednak większa prywatność. Ponieważ kuchnia to nie sypialnia, taki argument może wydawać się co najmniej niezrozumiały, jednakże wiele osób woli gotować w ciszy i skupieniu, a zamknięta kuchnia sprzyja stworzeniu odpowiednich ku temu warunków.
Dodatkowa ściana w zamkniętych kuchniach daje możliwość zabudowania jej większą ilością szafek, co można rozpatrywać jako zaletę. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych sprzętów i naczyń, co jest niezwykle ważne dla osób, które dużo gotują.

Cechy otwartej kuchni
W otwartych kuchniach aromat przyrządzanych potraw będzie roznosił się po całym domu, a nie każdemu może to odpowiadać — szczególnie jeśli są to intensywne zapachy, takie jak powstające podczas smażenia ryby, czy cebuli. Z tego względu istotna jest dobra wentylacja kuchni, i nie chodzi wyłącznie o dobry wyciąg nad kuchenką. To również odpowiedni dostęp do okna czy nawet dodatkowy układ wentylacji w domu z przewodem bezpośrednio zamontowanym w obrębie kuchni.
Z tego powodu osoby, które często gotują, powinny dobrze przemyśleć pomysł z otwartą przestrzenią kuchenną albo dobrze zaprojektować system wentylacji, ponieważ zapachy potrafią również wnikać w tekstylia i meble obecne w pomieszczeniach sąsiadujących.
Kolejną wadą otwartych kuchni jest rozgardiasz widoczny z perspektywy salonu. Oczywiście dbanie o porządek jest kwestią odpowiednich nawyków, jednakże w przypadku rodzin z dziećmi lub obecności wielu lokatorów utrzymanie porządku może sprawiać trochę trudności. Dodatkową wadą otwartej kuchni może być brak odpowiedniej izolacji akustycznej. Usunięcie ściany między salonem czy jadalnią może przyczynić się do łatwiejszego rozchodzenia się dźwięków w całym domu. Co za tym idzie, wszelki hałas związany z gotowaniem, czyli praca miksera, mikrofali, okapu czy innych głośniejszych urządzeń może zakłócać spokój domowników.
Otwarta kuchnia jednak optycznie powiększa przestrzeń w domu czy mieszkaniu i pozwala na dotarcie większej ilości światła, poprzez usunięcie ścian działowych. Daje domownikom również poczucie większej swobody i lepszy przepływ powietrza, co ułatwia chociażby wietrzenie mieszkania. Dodatkowo otwarte kuchnie umożliwiają ciągły kontakt z osobami przebywającymi w jadalni czy salonie. Otwarte strefy w pomieszczeniach po prostu sprzyjają ciągłemu kontaktowi, co przyczynia się do polepszonej komunikacji między domownikami czy gośćmi. Jeśli komuś zależy na tym, aby podczas gotowania nie znikać z pola widzenia obecnych w salonie osób, może to być korzystna opcja.
Kuchnia półotwarta — kompromis?
Niejaką formą przejściową pomiędzy kuchnią otwartą i zamkniętą jest pomieszczenie półotwarte. Takie rozwiązanie bazuje często na częściowym rozdzieleniu kuchni od salonu poprzez postawienie niskiej ścianki działowej, ustawienie dodatkowych szafek naziemnych z wysokim blatem lub wykonanie szerokiego wejścia bez zastosowania drzwi. Jest to połączenie najlepszych cech obu rozwiązań, co przekłada się na maksymalną wygodę oraz optyczne powiększenie przestrzeni kuchni, oraz pokoju dziennego.
Jest to również świetna opcja w przypadku niemożności usunięcia całej ściany, kiedy ta spełnia funkcję nośną. W takiej sytuacji szerokie wejście nieco rekompensuje brak możliwości stworzenia otwartej kuchni. Ciekawym pomysłem jest również „zbudowanie” ściany z otwartego regału, na którym można ustawić doniczki z zielonymi roślinami czy książki kucharskie. Jest to kompromis między ścianą a w pełni otwartą przestrzenią.
Stworzenie kuchni idealnej może być trudne do zrealizowania. Na drodze może stać kłopotliwa lokalizacja instalacji bądź brak możliwości usunięcia ścian odgradzających kuchnię od reszty pomieszczeń. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kuchnię otwartą, warto rozpatrzyć takie rozwiązanie w naszym mieszkaniu. Jest to krok w stronę nowoczesności i innowacyjnych rozwiązań wnętrzarskich. W innym przypadku można zdecydować się na kompromis w postaci półotwartego pomieszczenia lub pozostać przy zamkniętej tradycyjnej kuchni. Najważniejsze, aby podjęta decyzja była zgodna z indywidualnymi preferencjami przyszłego użytkownika.