Meble kuchenne są szczególnym rodzajem wyposażenia wnętrz. Muszą być nie tylko estetyczne, ale również maksymalnie funkcjonalne i odporne na uszkodzenia. Podczas gotowania łatwo o uporczywe zabrudzenia, a wysoka temperatura i nadmiar pary wodnej mogą skutecznie zniszczyć meble niskiej jakości. Warto zastanowić się więc, jakie rodzaje surowców wykorzystywane są do konstrukcji mebli kuchennych i które z nich są najpopularniejsze na rynku.
Drewno — wszechstronny surowiec
Najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli kuchennych jest oczywiście drewno. Jedynie w specjalistycznych lokalach gastronomicznych stosuje się nierdzewne meble stalowe. Jednakże takiego rozwiązania nie obserwuje się u osób prywatnych. Jest to zrozumiałe — niewielu osobom odpowiadałaby wręcz przemysłowa estetyka takich mebli, które dodatkowo mogłyby generować niemały hałas podczas gotowania w kuchni.
Wspomniane wcześniej drewno stosuje się niemalże we wszystkich elementach konstrukcji mebli. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości. Jest odpowiednio twarde, zależnie od obróbki zachowuje stosunkowo wysoką odporność na czynniki zewnętrzne oraz jest niezwykle estetycznym materiałem.
Naturalne drewno
Gdyby zadać komukolwiek pytanie, z jakiego surowca meble będą jego zdaniem lepsze: z płyt wiórowych czy z litego drewna, całkiem możliwe, że postawiłby na to drugie. Większość osób, która nie zna się na branży meblarskiej, odruchowo uznałaby nieprzetworzone drewno za solidniejsze. Warto jednak przeanalizować wady i zalety mebli z niego wykonanych i dowiedzieć się, czy faktycznie mieliby rację?
O ile niektóre gatunki drewna faktycznie dobrze sprawdzają się jako materiał na meble, tak nie trudno nie zauważyć pewnych problemów, jakie mogą generować. Pomimo że ten naturalny surowiec jest wytrzymały, to często pod wpływem wilgoci może się wypaczać i pękać. Dodatkowo jest bardzo drogim materiałem. Zaletą jest natomiast możliwość bejcowania tańszego drewna w celu upodobnienia go do jego szlachetniejszych odmian.

Meble kuchenne z przetworzonego drewna
Jakie natomiast są preferowane materiały imitujące naturalne drewno? W końcu nie zawsze każdy decyduje się na lity surowiec. Przede wszystkim płyty wiórowe, które są profesjonalnie zabezpieczone, również mogą być trwałe, tak samo jak płyty MDF. Są one także zdecydowanie bardziej przystępne cenowo. Niektóre osoby często i regularnie podejmują decyzję o remoncie czy zmianie aranżacji w kuchni — w takiej sytuacji wybranie najdroższej opcji nie ma większego sensu.
W trakcie remontu warto zdecydować się na pomoc fachowców. Jeżeli na terenie Warszawy i okolic poszukuje się specjalistów, którzy wykonają kuchnię na wymiar, to najlepiej zgłosić się do firmy z wieloletnim doświadczeniem. Tacy profesjonaliści doradzą nam, jaki materiał będzie najlepszy do stworzenia mebli kuchennych oraz zaprojektują indywidualny plan zabudowy kuchni.
Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałych meblach kuchennych, jednakże nie tak drogich jak z naturalnego drewna, można zdecydować się na meble ze sklejki. Jest to materiał niskoprzetworzony i ekologiczny, wykonany z cienkich warstw forniru drzewnego ściśle ze sobą sprasowanego. Co ciekawe, wśród wszystkich dostępnych opcji najbardziej popularnym materiałem są płyty MDF, które również mogą być pokryte fornirem, laminatem czy posiadać warstwę lakieru bądź farby. Zapewne decydują o tym ich wszechstronne możliwości wykończenia i stosunkowo niska cena.
A co z frontami czy blatami?
Niezależnie od budulca, z którego powstają meble kuchenne, równie ważne ze względu na estetykę jest ich wykończenie. I tak w przypadku litego drewna najlepiej po prostu podkreślić jego naturalne piękno lub ewentualnie zabarwić je bejcą. W przypadku płyt wiórowych, jak i MDF fronty szafek mogą być lakierowane bądź pokryte folią PVC. Tak samo jest w przypadku sklejek, z tym że najczęściej są one pokrywane już ozdobionym fornirem, ponieważ stanowi on dekorację sam w sobie.
Równie ważnym elementem wykończenia mebli kuchennych jest oczywiście blat. Zależnie od preferencji oraz planowanej intensywności użytkowania można wykorzystać blaty ze spieków bądź tańsze blaty laminowane. Obie wersje są niezwykle dekoracyjne i mogą idealnie komponować się z każdym kolorem frontów szafek. Najpopularniejsze są oczywiście blaty laminowane, które — pomimo niskiej ceny — potrafią być trwałe i efektowne.
Podczas planowania remontu kuchni największym wyzwaniem może się okazać wybór materiałów na meble kuchenne. Jeśli wybiera się indywidualny projekt, można zdecydować się na dowolny surowiec. Warto wtedy uzgodnić z wykonawcą, czego tak naprawdę potrzebujemy i co będzie nam najbardziej odpowiadać. W końcu meble wybiera się na co najmniej kilka, a nawet na kilkanaście lat użytkowania. Z tego względu nie należy zbyt pochopnie podejmować decyzji o ich wyborze — przecież nie projektuje się kuchni po to, aby za chwilę ją ponownie zmieniać.