Nadszedł czas remontu, a pomysłu na aranżację małej łazienki brak? Jest to często spotykany problem, z którym boryka się wielu Polaków. Łazienki w polskich mieszkaniach zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, dlatego trudno jest zmieścić w nich wszystkie niezbędne meble czy sprzęty. Warto zastanowić się więc przed rozpoczęciem remontu, jak zaprojektować przestrzeń, aby była nie tylko praktyczna, lecz równocześnie estetyczna!
Centymetry na miarę złota!
Łazienki zwykle nie wymagają dużej ilości miejsca — nie są to pomieszczenia przeznaczone do spędzania wolnego czasu, zabawy czy rekreacji. To przestrzeń, która przede wszystkim ma być niezwykle praktyczna. Z tego powodu małe gabaryty łazienki nie powinny stanowić dużego kłopotu. Problem pojawia się natomiast podczas planowania remontu, gdy okazuje się, że nie można zdecydować się na największą pralkę dostępną w sklepie, a gotowe szafki niekoniecznie zmieszczą się pomiędzy umywalką a muszlą klozetową. Co w takiej sytuacji począć?
Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na indywidualną zabudowę łazienki. Pozwala to nie tylko na dopasowanie mebli do swoich preferencji, lecz przede wszystkim umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Warto zastanowić się także nad tym, gdzie można zaoszczędzić nieco wolnej przestrzeni i czy istnieje możliwość zrezygnowania z jakiegoś elementu wyposażenia.
Najważniejsze to dobry plan!
Kluczowym momentem, jak w przypadku każdego remontu, jest planowanie. Pierwszym etapem powinno być przemyślenie, jakie elementy w naszej łazience są niezbędne, a które mogą być umieszczone w innej części domu. Dobrym przykładem jest pralka — coraz częściej można spotkać ją w zabudowie kuchni, obok zmywarki czy szafek. Dzieje się tak dlatego, że kuchnie w małych mieszkaniach zazwyczaj są bardziej przestronne niż łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać dodatkowe miejsce dla szafek na detergenty bądź ręczniki.
Jeśli jednak kuchnia również nie należy do największych, warto przeanalizować, czy nie lepiej zdecydować się na kompaktową pralkę, ładowaną od góry bądź na umieszczenie pralki w słupku. Odpowiednia, pionowa zabudowa zapewni dostęp do urządzenia i a dostępna przestrzeń będzie maksymalnie wykorzystana przez użytkownika. Co więcej, taka szafka skrzętnie ukryje sprzęt, co dodatkowo wpłynie korzystnie na estetykę całego pomieszczenia.

Wanna czy prysznic?
Kolejnym problemem może okazać się wybór wanny bądź prysznica. Ponieważ w małych łazienkach bądź o w tych o nietypowym kształcie trudno zmieścić dużą wannę czy obszerny brodzik prysznicowy, ważna jest konsultacja z osobą wykonującą zabudowę. Niektóre osoby decydują się na większą kabinę kosztem mebli, jednakże najczęściej urządzanie ciasnych pomieszczeń wiążę się z kompromisem. Wanna, nawet ta niewielka, jest niezwykle pożądana przez rodziny z dziećmi, jednak dla rodziców szybki prysznic to priorytet. Z tego względu można postawić na małą wannę z kabiną — jest to forma obszernego i głębokiego brodzika w zabudowie szklanej bądź z pleksi.
Rodzaje szafek
W porównaniu do dużych pomieszczeń, gdzie można bez problemu ustawić kilka słupków czy wolnostojących mebli, małe łazienki niestety znacznie zmniejszają pole manewru. W przypadku niewielkiej przestrzeni najlepiej zdecydować się na meble specjalnie zaprojektowane pod dane wymiary. Doskonałym wyborem jest wybranie wykonawcy, który ma doświadczenie w realizowaniu indywidualnych zamówień. W dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów jest ogromne, powinno być o wiele łatwiej uzyskać potrzebną pomoc. W przypadku stolicy można zdecydować się na stolarza z Łomianek — miejscowości należącej do warszawskiej aglomeracji.
Gdzie i jakie rodzaje mebli mogą się przydać najbardziej w ciasnej przestrzeni? To przede wszystkim szafki wiszące nad umywalką z lustrem, którego odbicie pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni. Dodatkowe półki nad toaletą, pozwalające na przechowywanie środków higienicznych czy ręczników, wydają się wręcz niezbędne w małej łazience. Koniecznie również należy wykorzystać przestrzeń pod umywalką w postaci zamykanych szafek. Idealnie sprawdzą się one do przechowywania środków czyszczących, zapasu gąbek czy rękawiczek.
Nawet w niewielkich pomieszczeniach można urządzić praktyczną i estetyczną przestrzeń do życia. Łazienka jako miejsce niezbędne każdemu domownikowi, musi być przede wszystkim bardzo funkcjonalne. Skorzystanie z pomocy fachowców projektujących meble na wymiar jest więc jak najbardziej słuszną decyzją. Dzięki temu nawet najmniejsza łazienka może zyskać na funkcjonalności.