Przyjęło się, że garderoba to marzenie niejednej kobiety, jednak nie tylko! Mężczyźni również pragną mieć w swoim domu jedno wyznaczone, praktyczne, a zarazem estetycznie prezentujące się miejsce do przechowywania ubrań. Jeszcze do niedawna mogli sobie na nią pozwolić jedynie właściciele przestronnych apartamentów, na szczęście – dzięki możliwości zaprojektowania jej na wymiar – uległo to zmianie. Warto podkreślić, że na funkcjonalność garderoby wcale nie wpływa jej metraż, a sprytne rozwiązania, mające na celu ułatwienie przechowywania.
Różnica pomiędzy szafą a garderobą
Wielu z nas notorycznie popełnia ten sam błąd, myląc szafę z garderobą. Terminy te nie są jednak tożsame. Najpierw postaramy się zdefiniować pojęcie „szafy”. Jest to bowiem mebel o konstrukcji skrzyniowej – używany w celu przechowywania różnych rzeczy m.in. ubrań oraz bielizny. Stanowi on podstawowy element wyposażenia mieszkania czy też domu. Najczęściej szafę umiejscawia się w sypialni bądź przedpokoju. Jeżeli zaś chodzi o garderobę, to jeszcze do niedawna definiowało się tym terminem osobne pomieszczenie, w którym to przechowywało się odzież, a także akcesoria. Aktualnie definicja ta została rozszerzona i oznacza pewnego rodzaju szafę, jednak z jedną, ważną różnicą – garderoba jest większa oraz o wiele bardziej funkcjonalna od standardowych szaf. Ze względu na jej wielkość, można wprowadzić tam podział na różne sekcje, takie jak np. strefa okryć wierzchnich, sukienek czy dodatków (pasków, chust, kapeluszy).
Garderoba idealna – jakie powinna mieć wymiary?
Oczywiście, jej wielkość jest zależna od indywidualnych potrzeb domowników oraz możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia. Jednak należy podkreślić, że nie potrzeba wcale dużego metrażu, aby wygospodarować przestrzeń na modną, a zarazem funkcjonalną garderobę. Co ciekawe, nawet ta o wymiarach 1,50 x 1,50 m świetnie się sprawdzi! Jeżeli chodzi o jej minimalną, wewnętrzną głębokość, to wynosi ona około 60-70 cm – podobnie jest zresztą w przypadku wolnej przestrzeni znajdującej się przed szafą wewnątrz garderoby. Natomiast długość szaf nie powinna być krótsza niż 1,20-1,50 m. Nie ma co ukrywać, że to właśnie półki pełnią najważniejszą funkcję. Projektując wymarzoną garderobę, należy mieć również na uwadze wysokość zamontowania w niej drążków:
- 100 cm wysokości – wystarczy do powieszenia takich ubrań jak: koszule, bluzki czy sukienki typu mini,
- 150 cm – umożliwia powieszenie takiej odzieży jak: spodnie, długie spódnice bądź płaszcze.
* W małych garderobach znakomicie sprawdzą się wieszaki, na spodnie czy sukienki maxi, w wersji składanej bądź też te ruchome – umożliwiające opuszczenie ubrań na niższy poziom.

Na jakie rozwiązania postawić, aby nasza garderoba była praktyczna?
Wspominaliśmy już, że do elementów, które wpływają na wysoką funkcjonalność naszej garderoby, zaliczają się półki, szafki i drążki – jednak nie wolno zapominać również o wysokiej jakości szufladach na prowadnicach, wiszących organizerach bądź pojemnikach wyposażonych w kółka. To dzięki nim łatwiej będzie nam uporządkować tę przestrzeń.
Jakie oświetlenie wybrać do garderoby? Najlepiej, aby było ono ciepłe, delikatne oraz zbliżone barwą do światła dziennego. Znakomitym rozwiązaniem są m.in. halogeny czy LED-y. Ponadto, obowiązkowym elementem, bez którego nasza „przechowalnia” ubrań praktycznie nie istnieje, jest lustro! Lustrzana tafla optycznie powiększy wnętrze oraz pozwoli na swobodne przeglądanie się i dopasowywanie elementów stylizacji.
Najważniejsze zalety garderoby na wymiar:
- Uporządkowanie przestrzeni – dzięki dobrze zaprojektowanej oraz urządzonej garderobie na wymiar, możliwe jest zorganizowanie domowego wnętrza.
- Szybka segregacja rzeczy – ubrań, dodatków czy bielizny.
- Duża funkcjonalność – każda rzecz ma swoje miejsce, dzięki czemu łatwiej nam znaleźć m.in. konkretny ciuch, w chwili, gdy jego potrzebujemy. Poza tym, garderoba na wymiar mieści dokładnie to, co zaplanowaliśmy.
Garderoba to cudowne miejsce, ułatwiające przechowywanie rozmaitych rzeczy. Posiada ona szereg zalet, przemawiających za tym, że warto ją posiadać w swoim domu. Wersja na wymiar umożliwia dopasowanie jej wielkości oraz szerokości do pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć.