W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę skupia się na dbałości o środowisko naturalne, dlatego wciąż możemy zaobserwować wzrost popularności ekologicznych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Wybierając naturalne produkty do pielęgnacji i czyszczenia elementów wystroju domu, możemy przyczynić się do lepszego traktowania naszej planety. Zamiast używać drogeryjnych środków chemicznych, które są nie tylko coraz droższe, ale też nie zawsze skuteczne, postawmy na produkty domowe. W tym artykule omówimy, jak dokładnie wygląda ekosprzątanie – zapraszamy do lektury!

Co znajduje się w drogeryjnych produktach do mebli?

Mało kto wie, ale środki do pielęgnacji mebli często produkuje się z odpadów przemysłu petrochemicznego. Stąd więc możemy znaleźć na nich informacje o tym, że są toksyczne, łatwopalne i mogą wywołać poważne uszkodzenia ciała w przypadku połknięcia, tym bardziej że już sam kontakt produktu ze skórą może powodować podrażnienia. Używając takich produktów nawet we wskazanych ilościach, zostawiamy na meblach i w powietrzu dużo szkodliwych dla naszego organizmu substancji. Swoistym ratunkiem może być dla nas ekosprzątanie.

Czym tak naprawdę jest ekologiczne sprzątanie?

Jest to rozwiązanie, które ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu naszych działań podczas porządków na środowisko naturalne. Zamiast sięgać po drogeryjną chemię, sięgamy po środki czystości, które są w pełni biodegradowalne oraz nie szkodzą zdrowiu ludzi i zwierząt. Stawia się na produkty z naturalnym składem, które można znaleźć w większości domów, takie jak soda oczyszczona, ocet czy cytryna. Dzięki nim bez problemu przygotujemy domowe produkty do różnych rodzajów powierzchni. Jest to także znacznie tańsze rozwiązanie.

Jak sprzątać w sposób ekologiczny?

Meble wymagają regularnej pielęgnacji, dlatego warto wiedzieć, czym je czyścić w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Na szczęście wśród naturalnych dobrodziejstw znajdziemy wiele skutecznych półproduktów.

sprzątanie kuchni wodą z octem

Meble drewniane

Meble drewniane wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby zachować ich piękny wygląd, warto myć je mieszanką oliwy (2 łyżeczki), octu (½ szklanki) oraz ciepłej wody (2 szklanki). Kilka kropli naturalnego olejku eterycznego dodanego do preparatu sprawi, że w pomieszczeniu po sprzątaniu będzie unosił się delikatny zapach. Kolejnym sposobem może być użycie mleka wapiennego, jeśli takie posiadamy. Wystarczy nanieść je na miękką szmatkę i przetrzeć nim powierzchnię mebli. Oba produkty sprawią, że meble będą czyste oraz nabiorą pięknego połysku.

Meble ze skóry

Meble ze skóry są delikatne, dlatego wybierając produkty do ich czyszczenia, powinniśmy zachować ostrożność. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mieszanina wody i szarego mydła. Nadmiar wody szkodzi skórze, dlatego trzeba dobrze odcisnąć ją ze ściereczki, zanim przejdziemy do przecierania powierzchni. Jeśli chodzi o przywrócenie blasku oraz nawilżenia skórze, wystarczy użyć kuchennej oliwy z oliwek bądź oliwki dla dzieci. Podstawą jest tkanina, której używamy do mycia skóry – musi być delikatna. Świetnie sprawdzi się mikrofibra. Jeśli nie mamy pewności, czy domowy preparat się sprawdzi, zawsze możemy go wypróbować, nakładając na tylną część kanapy, która pozostanie niewidoczna.

Meble z tworzywa sztucznego

Meble z tworzywa sztucznego łatwo utrzymać w czystości i nie potrzebują żadnych specjalnych składników, aby wyglądały jak nowe. Starte szare mydło (½ kostki) należy wymieszać z wodą (2 szklanki) oraz octem (½ szklanki). Można również dodać naturalny olejek eteryczny, aby zneutralizować zapach octu. Przetarcie mebli wilgotną ściereczką w zupełności wystarczy, aby całkowicie je doczyścić.

Szkło

Szklane elementy wyposażenia najlepiej potraktować roztworem z wody (2 szklanki) oraz octu (½ szklanki), płynu do naczyń (łyżeczka) i soku z cytryny (2 łyżki). Ocet można również zastąpić mieszanką z gliceryny (3-4 krople) oraz wódki (2 łyżek). Wystarczy przelać preparat do butelki z atomizerem. Sprawi on, że szklane elementy wyposażenia, lusterka oraz szyby będą czyste i błyszczące.

Jak widać, naturalne produkty, które świetnie zastąpią drogeryjną chemię, są łatwo dostępne, a niektóre z nich zawsze posiadamy w naszych domach. Naturalne środki do sprzątania to pierwszy krok w stronę bycia bardziej „eko” na co dzień. W końcu pozwalają zadbać nie tylko o nasze meble, ale przede wszystkim o zdrowie i planetę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.